Yağlı Cildin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Yağlı ciltte sebum salgısı diğer cilt tiplerine oranla daha fazladır. Yağlı cildin en büyük problemlerinden biri aşırı sebum salgısıdır. Ciltte oluşan bu durum nedeniyle aşırı parlama ve sivilce gibi problemler ortaya çıkar. Yağlı cildin gözenekleri fazla açık, porlar genişlemiş durumdadır. Siyah nokta oluşumuna sıklıkla rastlanabilir bir cilt yapısıdır. Yağlı cilt ve sivilce ergenlik döneminde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Sivilce ve aşırı yağa karşı iyi bir temizleme işlemi ile cildin yatışması sağlanabilir. Yağlı ciltte temizleme adımı çok önemlidir. Cildin yapısı dikkate alınarak temizleyici ürün seçimi yapılmalı ve günlük olarak temizleme işlemi aksatılmadan yapılmalıdır.

Yağlı cildin bir diğer problemi ise makyaj tutmamasıdır. Yaptığınız makyajı cildiniz gün içinde kusar. Yağ salgısının normalden çok daha fazla olması nedeniyle makyaj yaptığınızda cildinizdeki yağlı tabaka nedeniyle makyajınız kolayca bozulabilir. Bu duruma karşı makyaj ürünlerinizi yağlı ciltler için özel olarak hazırlanmış ürünleri seçerek daha kalıcı makyaj sağlayabilirsiniz. Bu sayede makyajınız daha hoş görünür.

Yağlı cilt için ürün aldığınızda hafif dokulu ve su bazlı ürünleri tercih edin. Yağlı ciltte aşırı sebumun oluşturduğu ağırlık zaten rahatsız edici bir durumdur. Hafif dokulu temizleyici ve nemlendiriciler ile cildinizde ağırlık oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Bunun yanında yağlı cilt için tasarlanmış ürünler zaten bu gibi durumlar dikkate alınarak tasarlanmıştır, bu nedenle seçimlerinizi cilt tipinize uygun yaparsanız bu gibi durumlara karşı önlem oluşturabilirsiniz.
Cildin yağlı olması neme ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Yağlı cildin de neme ihtiyacı vardır. Bu nedenle yağlı ciltler için hafif dokulu, su bazlı ürünler kullanarak cildinizin bakımına yön verebilirsiniz.

Yağlı Cildin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Yağlı cilt, daha çabuk bronzlaşır, kısa sürede bronz ve hoş bir görünüm yakalamanıza imkan sağlar.
Diğer ciltlere göre dış etkenlere karşı daha fazla dayanıklılık gösterebilir.
İnce çizgi ve kırışıklıkları kamufle edebilir.
Sivilce oluşum riski en fazla olan cilttir. Bu nedenle sivilce oluşumuna karşı bakımına dikkat edilmelidir.

Yağlı cildin bakımı için; Avene Cleanance ürünleri ile cildinize bakım sağlayabilirsiniz. Avene markasının yağlı ve akneli ciltler için özel olarak geliştirilmiş serisi olan Avene Cleanance Ürünleri ile mükemmel bir cilt dokusu sağlayabilirsiniz.
Yağlı cilt için matlaştırıcı özelliğe sahip bakım ürünleri, cilt temizleyici ve nemlendirici özelliğe sahip ürün çeşitlerine Avene markasından ulaşabilirsiniz.
Avene Cleanance hijyen ürünleri kategorisinde; Avene Cleanance Gel nettoyant, Avene Cleanance HYDRA Crème Lavante ve Avene Cleanance Eau Micellaire ürünleri bulunur. Yağlı cildin temizliği için size en uygun olanı seçerek cilt temizliğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Avene bakım kategorisinde ise; Avene Cleanance MAT Lotion, Avene Cleanance MAT Emulsion, Avene Cleanance MASK, Avene Cleanance SPOT Soin localisé, Avene TriAcnéal EXPERT, Avene Cleanance HYDRA Crème apaisante, Avene Cleanance EXPERT gibi yağlı cildin bakımı için farklı özelliklere sahip ürünleri mevcuttur.